Jak znaleźć pracę po studiach? [7 wskazówek]

Przychodzi taki okres w życiu człowieka, że musi skończyć studia i rozpocząć pracę. Jak jej szukać? Co robić, by być spełnionym zawodowo?

 

Poszukiwanie pracy to dla wielu osób stresująca sytuacja. Wyszukiwanie ofert, wysyłanie CV, rozmowy kwalifikacyjne, zwycięstwa i porażki. Oczywiście poszukiwanie pracy na stałe różni się nieco od szukania czegoś na czas wakacji, jednak są rzeczy wspólne w obu przypadkach. Prawdopodobnie nie istnieje zbiór zasad, który pozwoli zdobyć każdą robotę, ale postaram się zebrać w tym wpisie rzeczy, o których warto pamiętać, aby poszukiwania były owocne.

 

1. Bądź szczery wobec siebie.

 

W pierwszej kolejności, cytując fragment z filmu „Chłopaki nie płaczą”: „Musisz odpowiedzieć na jedno, zajebiście ważne pytanie: co lubisz robić w życiu? A później zacząć to robić.” Nie ma sensu iść do pracy, która w żaden sposób Cię nie podnieca, abyś wstawał rano, brzydził się widokiem swojego odbicia w lustrze, i szedł do pracy, której nie znosisz. Okropne!

Wiele osób ma problem z wyborem ścieżki życiowej. Jeśli miałbym Wam dać radę w pigułce, to przeanalizujcie swoje mocne i słabe strony oraz próbujcie nowych rzeczy!

 

2. Daj się znaleźć pracodawcy.

 

Nie lubię myśleć w ten sposób, ale brutalna prawda jest taka, że: wszystko na tym świecie dzieje się „po znajomości”. Jeśli chcecie dostać wymarzoną pracę, to musicie stale poszerzać swoją sieć kontaktów i być widocznymi na rynku pracy.

Dobrą praktyką jest założenie sobie kont na portalach tzw. branżowych, takich jak Linkedin i Golden Line. Nie we wszystkich zawodach się to sprawdza, ale często head hunterzy (osoby pracujące w dziale HR, które poszukują nowych pracowników) tam właśnie zaczynają poszukiwania.

 

3. Nie bój się wyzwań, odkrywaj.

 

Zawsze pomagały mi ciekawość świata i podejmowanie ryzyka. Dzięki temu dostałem kilka propozycji pracy. Często próbuję nowych rzeczy i odwiedzam nowe miejsca, przez co odkrywam i dostrzegam nowe możliwości. Wszystko, co robimy poza szkołą/studiami jest przydatne i procentuje w przyszłości.

PRZYKŁAD: Jakiś czas temu zacząłem blogować. Większość osób, w tym moi rodzice, uważali blogowanie za stratę czasu. Dopiero później okazało się, że wpis w CV o tym, że założyłem Prostego Wirtuoza jest ogromnym atutem, który pomaga mi w czasie rozmów kwalifikacyjnych i stwarza mnóstwo możliwości.

 

4. Umiej się sprzedać.

 

Brzmi to równie brutalnie, jak ten wers ze znajomościami, ale rynek pracy taki już jest. Możesz być cudownym facetem lub mega inteligentną dziewczyną, ale jak nie potrafisz mówić o swoich osiągnięciach, to strzelasz sobie i swojej karierze w kolano.

Osobiście wolę się kierować zasadą, że „nie bez powodu mamy dwoje uszu i jedne usta”, ale nie zawsze się ona sprawdza. Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej lub egzaminie ustnym milczysz, to jesteś stracony/a.

 

5. Idź na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną, to najlepszą radą jest: spodziewaj się niespodziewanego. Pamiętaj, że jeśli ktoś zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to znak, że szuka pracownika i że coś w Tobie dostrzegł.

Salwador Dali powiedział kiedyś, że: „Podstawą wszelkich zwycięstw jest strój”. Święte słowa, bo przecież jak Cię widzą, tak Cię piszą. Wystarczy, że zobaczymy czyjeś zdjęcie i już wyrabiamy sobie zdanie na temat tej osoby.

Zrób wstępy research na temat miejsca, w którym ubiegasz się o pracę. Nie ważne, czy jest to kawiarnia, korporacja, czy urząd miasta.

Przygotuj sobie kilka ciekawostek, które możesz opowiedzieć, np.: „Wiedział Pan, że przy placu Wolności w Katowicach znajdował się klub Puls, o którym śpiewał Rysiek Riedel w piosence „Wehikuł Czasu” Dżemu?” Czasami taka informacja rzucona w odpowiednim momencie może zapewnić Ci pracę.

 

6. Nie poddawaj się.

 

Brzmi banalnie, ale to jeden z kluczy do kariery. Nie możesz się zniechęcać i poddawać, jeśli chcesz coś osiągnąć!

 

7. Ogarnij swoje Social Media.

 

Wspominałem już wyżej o portalach branżowych, ale ważne jest, żeby zadbać również o swoje konta na innych portalach społecznościowych. Pierwszą rzeczą u kandydata, którą bym sprawdził, są konta na Facebook’u i Instagramie. Jakie treści publikuje? Czy mamy wspólnych znajomych? Jakie strony kandydat polubił? Etc.

Pracodawcy wyszukują informacji o osobach, które chcą zatrudnić, w otwartych bazach danych. Social Media są idealnym źródłem informacji, dlatego warto zadbać o odpowiedni wygląd profilu, zdjęcie profilowe, posprzątać tablicę i dodawać tylko wartościowe treści na swoją tablicę.

 

Mam nadzieję, że wskazówki okażą się przydatne. Trzymam kciuki! Owocnych poszukiwań! 🙂

Prosty Wirtuoz

Inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *